O alpakach

Co to jest alpaka?

Alpaki, ssaki parzystokopytne z rodziny wielbłądowatych. Większość ludzi zna wielbłądy. Są to dromadery, które pochodzą z Afryki Północnej, Azji Południowej i Bliskiego Wschodu. Baktriany najczęściej można spotkać w Chinach i Tybecie.

Istnieją również cztery inne "bezgarbne cielęta", które pochodzą z Ameryki Południowej. Inkowie udomowili dwa z tych zwierząt - lamy i alpaki - ponad 6 000 lat temu. Można je znaleźć na wysokościach 4000-4700 m w Andach, w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile. Guanako są nadal dzikie, a dwie pozostałe odmiany to wikunie.

Istnieją dwa rodzaje alpak: huacaya lub suri. Bardziej popularny typ, huacaya, stanowi około 90% wszystkich alpak. Ma puszystą wełnę i rośnie prostopadle do ciała. Dzięki temu zwierzę ma wygląd przypominający misia. Wełna alpaki suri jest nieco bardziej delikatna niż wełna huacaya i jest błyszcząca. Zwisa ona w długich, poskręcanych lokach wzdłuż ciała alpaki.

Alpaki mogą żyć około 15 do 20 lat dłużej niż inne zwierzęta. Alpaki żyją do około 25 lat, co jest najdłuższą odnotowaną długością życia.

Są spokojne i potulne, wydają bardzo mało dźwięków. Jako sposób na zakomunikowanie niepokoju lub stresu wydają przyjemny, brzęczący dźwięk. Czasami jest on opisywany jako muzyczny pomruk. Alpaki używają również mowy ciała do wyrażania siebie, np. poprzez ułożenie szyi, pochylenie głowy, ułożenie uszu i ogona.

Jaka jest różnica między alpakami a lamami?

Alpaki są często mylone z lamami. Chociaż są one bardzo podobne, istnieją między nimi pewne wyraźne różnice. Alpaki są większe od lam, a lamy mają większe uszy. Uszy lamy są dłuższe i ma ona długi pysk. Alpaki mają krótsze uszy i bardziej zaokrąglony pysk. Sierść alpaki jest miękka i puszysta, podczas gdy sierść lamy jest szorstka i sztywna.

Wełna z alpaki

Te stworzenia, oprócz tego, że są urocze, są również odpowiedzialne za jedne z najdelikatniejszych włókien w przyrodzie.

Włókno alpaki można opisać jako mocniejsze od moheru, delikatniejsze i bardziej jedwabiste od jedwabiu, cieplejsze od goretexu i bardziej oddychające od dzianin termicznych. Jest podobne do wełny owczej, ale jest cieplejsze i mniej gryzące. Jest hipoalergiczna, ponieważ nie zawiera lanoliny. Jest odporna na płomienie i spełnia surowe normy amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (Consumer Product Safety Commission) w zakresie włókien klasy 1 dla odzieży.